);
KLUB TEHNIKE – Godina obilježena brojnim aktivnostima

KLUB TEHNIKE – Godina obilježena brojnim aktivnostima

Klub tehnike udruga je zaljubljenika u tehniku i informatiku koja se zalaže za promociju tehničke kulture, kao i organizaciju edukacija i radionica iz tog područja. Njihov rad temelji se na suradnji i entuzijazmu članova, od djece i mladih do odraslih i umirovljenika, s ciljem dijeljenja znanja. Kako ističu, posebnu pažnju posvećuju održavanju visoke kvalitete mentorske podrške kako bismo našim članovima pružili više od zabave – omogućuju im stjecanje praktičnih i korisnih znanja.

-Iako se na prvi pogled može činiti da mlađi mentori, poput srednjoškolaca, ne mogu prenijeti dovoljno znanja, iskustvo pokazuje upravo suprotno – od mladih, digitalno pismenih generacija možemo naučiti mnogo, posebno u današnje visoko tehnološko doba – kažu u udruzi te dodaju kako djeci danas nedostaje praktičnih vještina.

Godina na izmaku u Klubu tehnike obilježena je brojnim aktivnostima. Kroz niz projekata i suradnji, uspjeli su dosegnuti nove razine kvalitete u radu s mladima, postati ključni partner školama te potaknuti djecu i roditelje na razmišljanje o važnosti tehničkog obrazovanja. Zabilježili su i zapažene rezultate.

-Posebno vrijedi istaknuti uspjehe na 66. županijskom i državnom natjecanju mladih tehničara (NMT). Ivano Šagi briljirao je osvojivši 2. mjesto u državi, dok su se Andrija Bačani i Luka Jerešić istaknuli zapaženim rezultatima. Ova postignuća nisu samo osobni uspjesi mladih tehničara, već i potvrda kvalitetnog rada udruge, koja se trudi omogućiti svakom djetetu priliku za učenje i razvoj.

Udruga je tijekom godine realizirala suradnju na području rada s darovitom djecom s osnovnim školama Šemovec i Martijanec, pružajući stručnu podršku pri pisanju i provedbi projekata za darovitu djecu. Na taj su način dodatno obogatili tehničko obrazovanje u školama te uključili još više djece u svoje edukacije. Posebno je bio zapažen projekt STEM VRT, financiran od Ministarstva obrazovanja, kojim su učenici dobili priliku spojiti praktične vještine i znanja iz prirodnih znanosti. Još jedna novost bila je radionica „Sastavi/rastavi računalo“, koja je diljem okolnih škola izazvala veliki interes kod djece i roditelja. Djeca su kroz praktičan rad otkrila kako računala funkcioniraju, čime su stekla dragocjena temeljna IT znanja.

Udruga je 2024. godine uvela potpuno novu aktivnost – samostalnu izradu autonomnog vozila, čime su se približili suvremenim tehnologijama poput umjetne inteligencije i automatike. Također, odobreno im je financiranje projekta „IoT u ruralnim sredinama“ od Zaklade za djecu Hrvatske, što će dodatno unaprijediti rad na tehničkim inovacijama.

-No, nije sve išlo glatko. Nedostatak opreme spriječio je nastavak uspješnih projekata za rad s djecom s poteškoćama, što je bilo veliko razočaranje za sve uključene – ističu u Klubu.

Kao što je već poznato, STEM obuhvaća širok spektar znanstvenih i tehničkih disciplina.

-U Klubu tehnike fokusiramo se na praktične aspekte inženjerstva i tehnologije, dok se osnove matematike provlače kroz sve naše aktivnosti. Naš cilj je očuvati znanja iz elektronike i ručnih vještina koje djeca sve češće zanemaruju. Primijetili smo da su djeca sklona teorijskom znanju, no nedostaju im praktične vještine. Zato smo osmislili radionice poput “Rastavi i sastavi računalo,” gdje djeca uče o svakom dijelu računala, istražuju njegovu svrhu i cijenu, te stječu konkretno razumijevanje tehnologije. Vjerujemo da upravo takav praktični pristup razvija cjelovito znanje s jasnom svrhom i primjenom – objašnjavaju u Klubu tehnike.

Sljedeća godina donosi nove izazove i projekte. Udruga planira realizaciju dva Interreg projekta sa Slovenijom i Mađarskom, daljnje ulaganje u edukacije te nastavak suradnje s osnovnim školama. Poseban naglasak bit će na razvoju praktičnih vještina kod djece, uz cilj da tehnika i informatika budu pristupačne i zanimljive svakom učeniku.

-Djeca vole raditi rukama – piliti, bušiti, stvarati nešto vlastitim trudom. Naš zadatak je osigurati im uvjete i motivaciju za to – zaključuju.

Dodaju kako je STEM posljednjih godina iznimno populariziran, što ponekad izaziva zbunjenost kod roditelja koji traže “najbolji put” za svoju djecu.

-Naš savjet roditeljima je da od djece ne očekuju previše prerano – treba im dati prostora da budu djeca. Naša je uloga pružiti podršku i usmjeravanje, ali bez pritiska. Važno je educirati javnost o pravoj prirodi znanosti – stvarni znanstvenici često godinama rade na jednom problemu, a rezultati nisu uvijek uspješni. Poruka roditeljima je jednostavna: “Polako i s mjerom, djeca će sve stići.” Prevelika očekivanja mogu dovesti do njihovog otpora prema STEM područjima, upravo u fazi kada bi trebali razvijati svoje intelektualne potencijale – poručuju u udruzi.

Klub tehnike ove godine smanjio je fokus na pripreme za natjecanja mladih tehničara zbog kako kažu manjka podrške škola, ali su se zato više posvetili robotici i 3D printanju.

-Sami razvijamo edukativne programe, priručnike i YouTube tutoriale, prepoznajući da je takav način učenja blizak današnjim mladima. Naš je cilj osluškivati interese djece i mladih, a zatim prilagođavati aktivnosti kako bismo im pružili korisna i zabavna iskustva. U tom smislu, potičemo kreativnost i praktične vještine koje su ključne za budućnost – ističu.

Prostorije Kluba tehnike nalaze se na adresi Trg Svetog Trojstva 9. Trenutno su sve grupe popunjene, no planiraju uskoro otvaranje novih, što će omogućiti prijem novih članova.

-U Klubu njegujemo sustavan pristup – članovi počinju s osnovama, poput blokovskog programiranja na micro:bit platformi, a nakon toga prelaze na složenije projekte, poput Fischertechnik robotike i programiranja u C++ na platformi Arduino. Time osiguravamo kontinuirani razvoj njihovih tehničkih i programerskih vještina – zaključuju u udruzi.

U Klubu tehnike također poseban značaj pridaju partnerstvu s roditeljima jer kako kažu, to je ključ uspjeha djece.

-Roditelji djece koja pohađaju edukacije ove udruge svjedoče o velikom napretku svojih mališana – ne samo u tehničkim vještinama, već i u predmetima poput fizike i matematike. Kroz rad na projektima, djeca gube strah od uređaja i tehnologije, što ih priprema za budućnost u kojoj će digitalna pismenost biti ključna vještina.

Uloga roditelja u obrazovanju i razvoju djece neprocjenjiva je, a udruga posebno ističe važnost bliske suradnje s obiteljima svojih polaznika. „Roditelji su naši najvažniji saveznici,“ naglašavaju iz udruge. Aktivno uključivanje roditelja u aktivnosti udruge ne samo da motivira djecu, već i pomaže obiteljima da bolje razumiju izazove i mogućnosti koje tehnička edukacija nudi. Roditelji često svjedoče kako aktivnosti udruge mijenjaju perspektivu njihove djece.

-Moje dijete sada razmišlja kako riješiti problem, a ne samo o tome što mu ne ide. – rekla je jedna od mama polaznika.

Suradnja s roditeljima ima i širu dimenziju – ona pomaže u osvještavanju zajednice o važnosti tehničkog obrazovanja, motivira druge obitelji da se uključe te stvara generaciju mladih koja se ne boji tehnologije i izazova budućnosti. Za udruge poput ove, roditelji nisu samo promatrači već ključni partneri u misiji stvaranja boljih prilika za djecu. „Zajedno s roditeljima gradimo mostove prema budućnosti naših najmlađih -zaključuju iz udruge.

Skip to content