“Od umjetne inteligencije možeš dobiti samo odgovor koji je postojao negdje, ne možeš dobiti novi odgovor.” istaknuo je poznati hrvatski novinar i publicist Krešimir Mišak koji je u srijedu, 19. travnja, gostovao u Ludbregu.
Razlog njegovog dolaska bila je tribina pod nazivom ‘Sanjaju li roboti električne knjige?’ koju je organizirala ludbreška gradska knjižnica u povodu Noći knjige. Riječ je o najmasovnijoj nacionalnoj manifestaciji koja promiče knjigu i čitanje. Ovogodišnja Noć knjige propitkuje fenomen umjetne inteligencije, koja polako, ali sigurno, unosi promjene u poimanje umjetničkog, pa onda i književnog stvaralaštva.
Premda je stigla iz računalne znanosti, umjetna inteligencija ubrzano prerasta u društveni fenomen. Najavljena kao temelj četvrte industrijske revolucije, pred čovjeka postavlja niz izazova te filozofskih i etičkih pitanja, uz čije će odgovore, čini se, biti vezana i sudbina čovječanstva.
Dok razvijamo umjetnu inteligenciju i intenzivno je „hranimo“ ljudskošću, javlja se strepnja pred pitanjem što ćemo (ili koga) točno stvoriti te hoćemo li, kao civilizacija, nešto izgubiti.
Mišak je između ostalog istaknuo kako je umjetna inteligencija skup algoritama od kojeg ne možemo očekivati da bude kreativan.
– Tu bih rekao da vidim jedan mali prozorčić. Ono što umjetna inteligencija nudi kao surogat kreativnosti je beskonačni spoj već stvorenoga. Svaka osoba može nešto stvoriti ni iz čega, međutim umjetna inteligencija ne može. Ako joj daš sto tisuća elemenata ona ih može preslagivati do besvijesti, ali ni jedan, ni najmanji komadić nije original. – pojasnio je.