Poljoprivredno gospodarstvo Orehovec iz Velikog Bukovca već dugi niz godina bavi se uzgojem peradi. Od samih početaka njeguju prirodan način uzgoja koji povećava kvalitetu mesa, a doprinosi i dobrobiti životinja. Njihova priča započela je još 2001. godine.
– Tada su moji roditelji krenuli s uzgojem pataka. Na zemlji koju su imali uz rijeku Plitvicu su izgradili farmu na otvorenom za takozvani free range ili slobodni uzgoj. Prvih 6-7 godina su razvijali tu priču s patkama, guskama, ali kako je to bio sezonski proizvod, tako su onda odlučili da će se baviti pilićima koje mogu prodati tijekom cijele godine – započinje priču Juraj Orehovec.
Na njihovom gospodarstvu i u suradnji s kooperantima godišnje uzgoje oko milijun pilića, 20-30 tisuća pataka i 40 – 50 tisuća pilića iz slobodnog uzgoja. Gospodarstvo uključuje 6 farmi od kojih svaka ima 1200 kvadrata i potreban smještaj za 20 tisuća pilića.
-Imamo i dvije farme za uzgoj pijetlova i pataka, kojih je svaka još po 1000 kvadrata. Sve ukupno imamo 8 kooperanata koji raspolažu s ovakvim sličnim farmama kakve su naše, tako da ukupno godišnje dolazimo do onih milijun pilića koliko ih uzgojimo – objašnjava Juraj Orehovec.
U posao je uključena cijela obitelj.
– Od obitelji smo uključeni svi, od roditelja, sestra i ja smo tu, moja supruga, bratić je u poslu, uža i šira obitelj je u poslu – kaže nam Juraj te dodaje kako ukupno imaju stotinjak zaposlenih. Diljem Hrvatske imaju i sedam trgovina, to su u Ludbregu, u Zagrebu, Šibenik, Trogir i Split.
– U Zagrebu i Splitu su po dvije trgovine, a pretežito smo orijentirani na trgovačke lance i tu radimo robne marke za Spar i za Metro, a u Metrou smo prisutni i s vlastitim brendom – kaže Juraj Orehovec.
Bave se i već spomenutim free range uzgojem, a riječ je o uzgoju u kojem životinje u prvim tjednima svog uzgoja borave u zatvorenom prostoru, a nakon toga se u određenoj životnoj fazi puštaju van na otvoreno.
– Ovisno o vremenskim prilikama, ovisno o stanju godine, tako da je to većinom kroz proljeće, ljeto i jesen. Kroz zimu nema slobodnog načina uzgoja zbog ptičje gripe i zbog loših nepovoljnih vremenskih uvjeta jer je riječ o faktorima koji ne dopuštaju takav način uzgoja – objašnjava Juraj Orehovec.
Poslovi na PG-u uključuju brigu o životinjama koju vode i radnici i tehnolozi.
-Dan na PG-u sastoji se od rada u klaonici i pakirnici mesa gdje se obrađuje sve meso koje uzgojimo, znači rasijeca se, pakira se prema narudžbama i na kraju dana opet završava s obilaskom farmi kako bi se provjerilo stanje na farmama, eventualno potreba za nekim angažmanom, provjere imaju li dovoljno hrane, vode, iako je sve automatizirano, ali ipak je potrebno izvršiti dodatnu provjeru – opisuje Juraj Orehovec.
Često se danas spominje upotreba antibiotika u uzgoju životinja, posebice pilića.
– Svi težimo minimalnoj upotrebi antibiotika, jer kao prvo nije zdravo, a kao drugo je i skupo. Konkretno, mi smo minimalizirali upotrebu antibiotika tako da iste koristimo samo kada je nužno, a to je najčešće potrebno u slučajevima nešto lošije kvalitete jednodnevnih pilića koje dobivamo na uzgoj u nekim dijelovima godine. Ali i tada se antibiotici upotrebljavaju prema preporuci veterinarske službe. Svakako je bitno napomenuti da se upotreba antibiotika u odnosu na prije vrijeme od 20 godina minimalizirala te smo sukladno tome i u fazi pripreme da certificiramo uzgoj bez antibiotika – kaže Juraj Orehovec.
PG Orehovec nastoji proizvodima zadovoljiti potrebe tržišta pa su tako i prije tri godine asortiman nadopunili prerađevinama od pačjeg mesa. Radi se o nekoliko vrsta pašteta i sušenim pačjim prsima.
– Na tržištu se to pokazalo uglavnom kao sezonski proizvod, tako da smo i mi prilagodili tome proizvodnju. Spomenute proizvode proizvodimo tijekom 10., 11., 12. mjesec, nešto pred Uskrs i tržište je to prihvatilo. Najpopularnije je zapravo u poklon paketima pa se puno firmi odlučuje to pakirati u svoje poklon pakete jer osim što je riječ o ukusnim proizvodima, tu su i zgodna pakiranja – kazao je Juraj Orehovec.
PG Orehovec 2021. godine na nominaciju poslovnih partnera iz Spara osvojio je drugo mjesto u izboru OPG Zlata vrijedan.
– Time smo bili počašćeni i naravno da nam je godilo, a dobili smo i još neke nagrade za dizajn proizvoda, dizajn kutije za pačja prsa, dizajn etikete za pačju paštetu – kaže Juraj Orehovec i dodaje kako u sistemu upravljanja kvalitetom imaju certificiran jedan sistem upravljanja IFS za koji su ih tražile trgovačke kuće i koji zapravo garantira da meso koje isporučuju na tržište je kvalitete koje oni traže, zapravo i jedne više kvalitete nego što je to zakonski okvir.
Ističe i kako uspijevaju odolijevati brojnim izazovima koje poljoprivreda nosi.
-Sav slobodni kapital koji imamo ulažemo u nove strojeve, u izgradnju pogona jer ljudi je sve manje pa tako i radne snage, stoga smo svjesni da moramo što više automatizirati proizvodnju, uvesti automatizirane linije za pakiranje, za slaganje robe na palete i slično. Slijedom navedenog sve što možemo ulažemo u daljnji razvoj i napredak – objašnjava Juraj Orehovec.
Što se tiče izvoza, njihove proizvode moguće je pronaći u Sparu u Sloveniji, točnije patke koje su tamo iznimno tražene prije Martinja.
– Za ostatak proizvoda još nismo našli izvozno tržište, još uvijek smo premali da bi imali dovoljne kapacitete da bismo mogli zadovoljiti zapravo potražnju na nekom većem tržištu. Tako da se fokusiramo na hrvatsko tržište i tu naše domaće stanovništvo – kaže Juraj Orehovec te dodaje kako ih tijekom lipnja ili srpnja očekuje otvorenje novog pogona zahvaljujući kojem će proširiti kapacitete za širenje klanja i pakiranja svježeg mesa, a uz to automatski dolazi razvoj i širenje proizvodnje.







