);
U ‘selu jagoda’ Čukovcu jagoda je sve manje

U ‘selu jagoda’ Čukovcu jagoda je sve manje

Ovogodišnja zima bila je izuzetno blaga, a početkom proljeća zavladale su gotovo ljetne temperature pa su jagode dozrjele rano kao nikad prije. Zbog toga vam u travanjskom izdanju naših novina predstavljamo ‘selo jagoda’ tj. naselje Čukovec. Ovo naselje nalazi se na podravskoj magistrali 4 kilometra istočno od Ludbrega i jednim je dijelom smješteno na obroncima Kalničkog gorja. Najviše stanovnika u naselju zabilježeno je 1931. godine i to 471, a od tada se bilježi konstantni pad broja žitelja. Prema posljednjem popisu iz 2021. godine u Čukovcu živi 256 mještana u 77 kućanstava s ukupno 110 stambenih jedinica.

-Predsjednik našeg Mjesnog odbora je Ivan Štabi, a članovi su još Danijel Pišpek, Zlatko Taradi i Zoran Kos. Znači sve od reda muškarci što ne znači da u selu žene nemaju pravo glasa već naprotiv. O samom naselju Čukovec možda bi vam najviše mogla ispričati Nada Ivanić koja je predsjednica Društva za biološko-dinamičko gospodarenje ‘Život’ Ludbreg. Za mještane mogu reći da su marljivi ljudi jer se veliki broj obitelji poslije posla dodatno bavi ratarstvom, a uzgojem jagoda, nažalost, sve manje njih. Prije dvadeset godina svaka treća obitelj bavila se uzgojem jagoda, a sada samo šest obitelji – rekao je Zoran Kovaček, član VMO Čukovec.

Zoran i njegova supruga Ana-Marija zapravo su najmlađi uzgajivači ovog zdravog voća u Čukovcu, a nastavili su obiteljsku tradiciju Zoranovih roditelja koji su svojevremeno imali 7 tisuća sadnica jagoda. Kovačekovi sada uzgajaju svega 700 sadnica i to na otvorenom. U zatvorenim plastenicima i tunelima jagode uzgajaju Ljiljana i Dušan Lazić te obitelji Augustović, Zrinski, Novoselec, Petković i Horvat. U obitelji Horvat jagodama se bave Marica i Ivan koji na taj način pokušavaju novčano nadograditi male mirovine.

-Uzgajamo 7 tisuća sadnica jagoda u četiri tunela i to dvije sorte Cleria i Deli. Sezona jagoda traje tri tjedna, a mi s njima imamo posla 10 mjeseci. Svake dvije godine tunele moramo seliti jer inače prinos postaje puno manji. Poslije berbe lišće se mora obrezati, jagode se moraju navodnjavati pa ne možemo ljeti ići niti na ljetovanje. Cijena prvih jagoda je kao i lani 3 €ura za mjericu odnosno 6 €ura za kilogram. Kasnije cijene još dodatno padnu tako da ovaj posao postaje gotovo neisplativ tim više što se na tržištu nalaze jeftinije Neretvanske i Vrgoračke jagode kao i jagode iz Španjolske i Grčke – rekla Marica.

Čukovec je prije 36 godina imao Nogometni klub Kalnik koji je ugašen 1988. godine, a sada je na bivšem igralištu nasuprot društvenog doma livada. Popnemo li se stazom iza Doma na brežuljak dolazimo do pravoslavnog groblja i pravoslavne crkve svetog Nikolaja. Spustimo li se pak od društvenog doma prema mjesnom dućanu preko podravske magistrale smještena je katolička crkva svetog Josipa. Obje crkve su temeljito obnovljene, a obnovu čeka pravoslavno križno drvo kod samog dućana.

-Čukovec je jedino naselje na širem ludbreškom području koje ima svoj vlastiti seoski vodovod. Voda je kvalitetna i izvire na pet mjesta. Taj naš vodovod temeljito smo obnovili prije pet godina, a sada na tom mjestu gdje je crpna stanica i bazen s pitkom vodom planiramo urediti šetnicu s klupama za odmor. Nakon što je obnovljena prednja strana krovišta na društvenom domu u planu imamo obnoviti i stražnju stranu krovišta, renovirati vatrogasne prostorije te ponovno aktivirati DVD Čukovec. Ispred samog Doma uredili bi i ogradili dječje igralište, a želja nam je nabaviti i traktorsku kosilicu – rekao je Ivan Štabi, predsjednik VMO Čukovec.

error: Sadržaj je zaštićen !!
Skip to content