Gradsko komunalno poduzeće s prvim danom prosinca ima novog direktora. Rukovodeću funkciju preuzeo je Krešimir Horvat. Rođen je 1975. godine, živi u Selniku. Oženjen je i otac je troje djece, dva sina i jedne djevojčice. To su naime prve informacije koje nam je naš sugovornik dao kada smo ga zamolili da se predstavi. Krešimir Horvat je prvostupnik ekonomije, smjer poslovanje. Aktivan je u društvenom i političkom životu, osam je godina bio predsjednik NK Plitvica, a sada je predsjednik Udruge vinara Trsek. U tri mandata bio je gradski vijećnik i isto toliko županijski vijećnik, u dva mandata predsjednik VMO Selnik.
Koji je bio ključni razlog zbog kojeg ste se odlučili javiti na natječaj za direktora?
Novi izazov za mene i iskorak u mojoj karijeri, smatram da mogu puno više pridonijeti boljem životu svojih sugrađana, stvarati društvo bez otpada, koristiti EU sredstva za razvoj tvrtke i čuvati okoliš za buduće generacije.
Koji su vaši planovi u Lukomu?
Prvenstveno bolja suradnja s Gradom Ludbregom i okolnim vijećima mjesnih odbora. Održavati objekte i uređaje komunalne infrastrukture u stanju funkcionalne sposobnosti uz maksimalno poštivanje zaštite okoliša, održivog razvoja i interesa jedinica lokalne samouprave, gospodarskih subjekata i stanovništva. Želim da kroz svoje aktivnosti Lukom d.o.o. poveća opseg svojih usluga za građane i okolne jedinice samouprave.
Uvijek sam smatrao da samo zadovoljan i adekvatno plaćen radnik je dobar za poduzeće i imidž poduzeća, tako da će svaki radnik biti nagrađen za svoj rad, ali očekujem da svaki od njih ispuni svoje radne obaveze. Prvenstveno želim u poduzeće uvesti neke nove procese, pa kroz upravljanje poslovnim procesima kombinirati menadžerski pristup s odgovarajućom tehnologijom u cilju unapređenja performansi poduzeća. Upravljanje poslovnim procesima predstavlja sustavan pristup unapređivanja poslovanja koji se temelji na oblikovanju, mjerenju, analizi, unapređenju i upravljanju procesima. Takvim pristupom dobivamo sljedeće: veća kvaliteta, kraće vrijeme, niži troškovi, poboljšavanje, smanjen rizik poslovanja. Uz potporu Grada Ludbrega planiram ostvariti pojačano održavanje iz grobne naknade u groblja (uređenje groblja na način da se urede staze s tlakavcima ili betoniranjem ukrasnim betonom, a između grobova sitni ukrasni šljunak). Zatim, nabaviti mini bager i smanjiti grobne naknade koje su previše uvećane za 100%, pokrenuti izgradnju rasadnika i uzgoj povrća (plastenik) s osobama s posebnim potrebama koja su završila srednju školu u Ludbregu za pomoćne vrtlare, a za to iskoristiti EU fondove.
Hidroponski uzgoj biljaka je inovativna uzgojna tehnika prilikom koje se biljke uzgajaju u zaštićenom prostoru (plastenici i staklenici s grijanjem), bez tla i isključivo u vodi, što omogućuje uzgoj biljaka tijekom cijele godine. Riječ je o metodi kojom se sprječavaju posljedice uzgoja na nekvalitetnom tlu. U ovom slučaju nema potrebe za sterilizacijom tla te plodoredom. Posađene biljke ne dolaze u dodir sa štetnicima i bolestima pa se troši manje novca za zaštitna sredstva, a polaže se i više brige oko okoliša, što se posebice ističe u zatvorenom sistemu prilikom kojeg se višak hranjive otopine skuplja u spremniku i ponovo korist. Na taj bi način mogli opskrbljivati vrtiće i škole na našem području, a rasadnik u dogovoru s Gradom Ludbregom koristiti za sadnju drvoreda. Tu je i održavanje (košnja trave) na svim nogometnim terenima po okolnim naseljima koja su u vlasništvu Grada Ludbrega. Za to je potrebno nabaviti novu kosilicu.
U planu je i seljenje zgrade Lukoma na primjerenu lokaciju jer smatram da dio vatrogasnog doma nije primjeren za kvalitetno poslovanje te izgradnja reciklažnog dvorišta za građevinski otpad. Građevni otpad potrebno je u potpunosti (ili u najvećoj mogućoj mjeri) oporabiti odnosno reciklirati bez njegova trajnog odlaganja u prirodni okoliš. Oporabljeni/reciklirani materijal može se ponovno koristiti u gradnji ili kao navoz na poljske puteve.
Jeste li već uočili određene probleme na kojima je potrebno što prije poraditi?
Kako sam već rekao, bolja suradnja s Gradom i okolnim općinama. Krenuti u izgradnju polupodzemnih kontejnera za stambene zgrade. Uređenje staza na grobljima i izgradnju kazeta za urne. Povećati efikasnost djelatnika kroz novu organizaciju i sistematizaciju i to kroz normiranje linija za skupljanje otpada, uvođenje informacijsko komunikacijskog sustava za nadzor flote vozila i strojeva. Pojačano održavanje staza i zelenih površina. To su stvari koje možemo odraditi jako brzo.
Dosta je bilo pritužaba na povećanje cijena usluga, a sve manju efikasnost? Koje je vaše mišljenje, odnosno, što korisnike usluga očekuje u narednom razdoblju?
Smatram da je grobna naknada bila neopravdano uvećana za 100% jer nije adekvatno popraćena ulaganjem u groblja. Zato ću predložiti Gradu da smanjimo visinu grobne naknade za 2024. godinu. Potrebno je revidirati naplatu za stanare u zgradama koji su registrirani kao samačka domaćinstva jer smatram da plaćaju prevelike iznose od onog koliko smeća proizvode. Također moramo naći pravedniji model plaćanja odvoza smeća za kuće za odmor (kleti).
Je li zimska služba spremna i na koji način će funkcionirati?
Kako sam informiran zimska služba je spremna i neće biti nikakvih problema. Preuzeli smo još neke ulice od ŽUC-a u Vinogradima koje su malo zahtjevnije, ali to ništa neće promijeniti na našoj spremnosti.
Ludbreg je po pitanju razvrstavanja i odlaganja otpada uvijek visoko na ljestvicama, ali naravno, mjesta za napredak ima, kakvi su planovi?
Vizija Lukoma je da budemo “grad bez smeća“, odnosno da od smeća kroz recikliranje dobijemo sirovinu za daljnju uporabu. Smatram da građani i gospodarski subjekti koji će više razvrstavati i tako manje proizvoditi smeće, trebaju biti nagrađeni. Da li kroz manje račune ili neki drugi oblik nagrade, treba vidjeti.
Napredak se može postići i izgradnjom reciklažnog dvorišta i reciklažnog dvorišta za građevinski otpad. Građevni otpad potrebno je u potpunosti, ili u najvećoj mogućoj mjeri, oporabiti odnosno reciklirati bez njegova trajnog odlaganja u prirodni okoliš. Oporabljeni/reciklirani materijal može se ponovno koristiti u gradnji kao: materijali za nosive slojeve cesta, staza i parkirališta, materijal za nasipavanje, drenažu i kamenozaštitu ili dodatak za nove asfaltne mješavine.