Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja, vrelo zanimljivih priča i inspiracije. No snaga pisane riječi očituje se i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas, mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s „drugim“, nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje, liječi nas.
Upravo je ljekovita moć knjige bila i tema ovogodišnje jubilarne, desete Noći knjige koja se danas obilježava diljem Hrvatske.
Svoj doprinos manifestaciji dala je i Gradska knjižnica i čitaonica ‘Mladen Kerstner’ snimivši emisiju koja govori o važnosti čitanja knjiga i njenim ljekovitim svojstvima.
U pripremi emisije sudjelovali su članovi čitateljskog kluba ‘Čituljci’ koji su predstavili 24 razloga zašto treba čitati knjigu.
Potom je kroz kratki razgovor s autoricom Ljiljanom Posavec predstavljena knjiga ‘Slobodna volja’ koja čitateljima nastoji pomoći da otkriju svoju originalnost i nauče izabrati ono što njihovo unutarnje ‘JA’ doista želi.
– Uskoro navršavam 61 godinu, ali kao da mi je cijeli život nešto falilo. Nije da nisam imala sredstva za život, imala sam lijepi posao, imala sam karijeru u bankarskom poslu, ali i jednu u Zagrebu. Znači sve je to išlo nekim svojim tokom. Međutim falila je jedna unutarnja ispunjenost. S 50 godina počela sam tragati što je to. – otkriva autorica. U konačnici je to i pronašla, a na njenom putu pomogle su joj upravo knjige. – Treba čitati knjige koje vas privlače, koje nose energiju autora koja vama odgovara. I ako je ta energija rješenje, svaka takva knjiga će pozitivno utjecati na čitača i u njemu izazvati tu emociju koja mu je u tom trenutku potrebna. Mene su upravo knjige dovele do tu di jesam. – dodaje Ljiljana. To iskustvo potaknulo ju je da i ona sama napiše knjige i na taj način pomogne drugima.
Čitanje djeci i najmlađima iznimno je važno i u predškolskom odgoju stoga se Gradska knjižnica dotakla i tog segmenta.
Psihologinja DV ‘Radost’ Sara Filip govorila je o nezamjenjivoj ulozi čitanja u vremenima kad su djeci od najranije dobi dostupni mobilni uređaji koji nisu primjereni za njihov neurološki razvoj.
– Čitanjem djeci od najranije dobi doprinosimo razvoju njihova vokabulara, razumijevanju i povezivanju pojmova, razvoju predčitačkih vještina. Zatim usmjeravanjem djece na čitanje pogodujemo njihovom razvoju pažnje i koncentracije, kreativnosti i kritičkog razmišljanja. Pritom je potrebno osigurati da knjiga ili slikovnica prati njihove interese i naravno dobne karakteristike. – objašnjava psihologinja i ističe kako je važno da dijete vidi kako i roditelji i druge odrasle osobe kojima je okruženo koriste knjige u svrhu dolaženja do informacija, za zabavu ili kao način provođenja slobodnog vremena.
Na praktičnom primjeru to je objasnila odgojiteljica iz DV ‘Radost’ Ivona Šimunović.
– Vrtićka dob obiluje dječjim strahovima pa se tako javlja strah od neuspjeha, neznanja, konkurencije i slično. Tu odgajatelji, ali i svi odrasli koji su uključeni u odgoj djeteta, mogu pozitivno djelovati na način da stvore toplu i sigurnu, djetetu prihvatljivu okolinu, a jedan od korisnih alata su terapeutske priče i problemske slikovnice. – poručuje Ivona.
Neke od tema koje je u posljednje vrijeme birala sa svojim kolegicama su pandemija koronavirusa, potres, strah od ostanka u vrtiću, nepoštivanje zajedničkih pravila skupine, teškoće u nošenju s porazom u igri, strah od odlaska doktoru i slično. – Na taj način ne samo da djeca usvajaju nova znanja već razvijaju i svoje komunikacijske vještine, usvajaju razumijevanje osjećaja, razvijaju suradničke odnose i jačaju svoje emocionalne kompetencije. – zaključuje odgojiteljica.
Za kraj gledatelji su mogli poslušati priču pod nazivom ‘Ali’ autorice Andree Petrlik Huseinović koju je pročitala knjižničarka Edita Kutnjak Zlatar.
Virtualnu emisiju u sklopu Noći knjige možete pogledati na mrežnoj stranici Gradske knjižnice i čitaonice ‘Mladen Kerstner’.
U nastavku prenosimo nekoliko razloga zašto treba čitati knjigu:
-
čitanjem se grade vještine
- obogaćuju rječnik
- jačaju koncentraciju, pamćenje, disciplinu, kreativnost
-
otkrivaju nam druga mjesta i kulture
- čitanjem pobjeđujemo dosadu
- knjiga i čitanje može probuditi kreativnu blokadu
-
čitanje smanjuje stres