Nakon više od 90 godina rada, zatvara se Mljekara Bohnec. Potvrdila je to vlasnica Marijana Bohnec.
Sredinom veljače ludbreška mljekara koja je desetljećima sinonim za zdrave domaće mliječne proizvode zauvijek zatvara vrata.
Prestaju s otkupom mlijeka, a vlasnica Marijana Bohnec kao glavne razloge navodi pad primarne proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj te niske cijene uvoznih proizvoda (sireva). Bohnec je koristio isključivo domaću sirovinu i cijenom nije mogao konkurirati velikim uvoznicima.
Pojašnjavaju kako je uvoz postojao i prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju, ali je na neki način bio kontroliran kvotama, dok nakon ulaska u EU dolazi do nekontroliranog uvoza viškova mliječnih proizvoda iz drugih europskih zemalja. Ostale europske zemlje su na taj način zaštitile plasman i opstanak svojih proizvođača jer su im na neki način nadoknađivali razliku u cijeni do stvarne cijene koštanja gotovog proizvoda te je na taj način opstala njihova primarna proizvodnja što je za svaku državu jako važno.



Mljekara „Antun Bohnec” osnovana je u Hrastovskom 1934. godine te je proizvodila maslac i trapist. Roba se prodavala u Ludbregu, Koprivnici, Varaždinu, a prodavali su i sami kod kuće. Mlijeko se sabiralo sa područja Slanja i Hrastovskog.
Nakon toga mljekara se preselila u prostore tadašnjeg državnog dobra u Martijancu. Godine 1953. obitelj Bohnec kupila je vlastito imanje u Vrbanovcu i tamo je, uz tov bikova i svinja i proizvodnju povrća, započela i pravu privatnu mljekarsku proizvodnju.
Ponekad bi se ispred obiteljske kuće u Vrbanovcu stvorila i kolona automobila kupaca s područja cijele Jugoslavije naviklih na kvalitetu Bohnecovih proizvoda. Od 1976. godine mljekara je smještena u Ludbregu.
Proizvodni asortiman Bohneca obuhvaćao je polutvrde sireve (goudu, edamer, trapist), svježi sir, topljene sireve, slani sir, kiselo i slatko vrhnje, maslac, jogurt i mlijeko.
Problemi
Posljednje četiri godine Mljekara Bohnec poslovala je s godišnjim prihodom od oko milijun eura, no u istom razdoblju ostvarila je kumulativni gubitak od gotovo 800.000 eura. Svake godine bilježen je negativan rezultat.
Prije dvije godine mljekara je zapošljavala tridesetak radnika. Nakon što se vlasnik Đuro Bohnec prije par godina povukao u mirovinu, biznis je preuzela obitelj. No, nisu uspjeli. Obiteljski se biznis gasi, uskoro više neće biti domaćih Bohnecovih sireva, vrhnja i maslaca.